5 korzyści z aktywności dziecka na placu zabaw

5_korzysci_z_aktywnosci_dziecka_na_placu_zabaw

Prawdopodobnie Twoje dziecko również czuje się przeszczęśliwe na placu zabaw. A Ty wiesz, że taka zabawa to samo zdrowie. Czas jednak poznać dokładniej 5 najważniejszych korzyści z aktywności dziecka na placu zabaw.

1. Publiczne place zabaw a rozwój fizyczny

Pewnie już się domyślasz, że zabawa na placu to w istocie doskonała forma ćwiczeń ogólnorozwojowych:

  • ścianki wspinaczkowe rozwijają koordynację ruchową dziecka,
  • drabinki i siatki angażują do pracy głębokie partie mięśni,
  • karuzele i huśtawki uczą balansu ciałem.

Dzięki temu rozwój fizyczny jest dodatkowo stymulowany, a Twoja pociecha nabywa nowe umiejętności i oswaja się z możliwościami własnego ciała. Urządzenia na plac zabaw z atestem projektowane są z myślą o dzieciach w różnym wieku. Dlatego każde znajdzie wśród nich coś dla siebie.

2. Zabawa na placu wpływa na psychikę dziecka

Uczy się ono współpracy z rówieśnikami, a nierzadko również rozwiązywania konfliktów i zasad współzawodnictwa. Poznaje własne ograniczenia, ale ma także szansę przełamania lęków czy wewnętrznych barier. Rozwój umiejętności panowania nad swoim ciałem zwiększa pewność siebie malucha. Place zabaw dla przedszkoli to miejsca, w których dzieci uczą się konsekwencji upadków i tego, że po każdym z nich można, a nawet trzeba wstać. Już niedługo przełoży się to na większe pokłady wiary w swoje umiejętności, co przyda się nie tylko  w szkole, ale przecież przez całe życie.

3. Rozwój sensoryczny

Ten aspekt aktywności na placu zabaw ważny jest szczególnie dla młodszych dzieci, ponieważ:

  • dotyk ciepłego piasku, twardej drabinki, czy śliskiej powierzchni zjeżdżalni stymuluje percepcję,
  • zwiększona aktywność obu półkul mózgowych angażuje rozwój motoryczny, co wkrótce przyda się podczas nauki pisania,
  • kreatywne zabawy w piaskownicy uruchamiają wyobraźnię, a chęć pokonania kolejnej przeszkody – umiejętność planowania.

Urządzenia na plac zabaw z atestem dostarczają dzieciom interesujących sensorycznych bodźców, których na próżno szukać w sali lekcyjnej, na spacerze czy basenie. 

4. Ruch to zdrowie

Im bardziej intensywna jest aktywność dziecka, na którą pozwala plac zabaw z atestem, tym młody organizm jest bardziej dotleniony. Zwiększa się przy okazji wydolność krążeniowo-oddechowa. Zabawa w słoneczny dzień gwarantuje sporą dawkę naturalnej witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Młody organizm potrzebuje sporo ruchu. Place zabaw dla przedszkoli to doskonałe miejsca do wzmożonej aktywności, która zapobiega otyłości oraz cukrzycy wśród dzieci, a przy okazji zwiększa apetyt pociechy. 

5. Oderwij dziecko od tabletu

Choć może wydawać Ci się to niemożliwe, publiczne place zabaw z atestem mogą być bardziej atrakcyjne dla dziecka niż smartfon czy laptop. Jeśli maluch polubi zabawy na nich, mniej czasu spędzi w rzeczywistości wirtualnej, a więcej w realnym świecie z prawdziwymi rówieśnikami. Na dodatek urządzenia na plac zabaw z atestem umożliwiają dziecku skuteczne rozładowanie energii nagromadzonej w ciągu dnia w trakcie spokojniejszych zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *