Altana na placu zabaw – dlaczego warto?

foto altanka sześciokątna

Aby plac zabaw gwarantował komfortową zabawę i dobrze spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio wyposażony. Nie chodzi tutaj jedynie o sprzęty służące bezpośrednio do zabawy – zaprojektowany w przemyślany sposób plac zabaw musi uwzględniać bardzo różnorodne aspekty: także odpoczynek i rekreację. Na placach zabaw często możemy spotkać altany — dlaczego uwzględnienie ich w projekcie to doskonały pomysł?

Altana na placu zabaw — gdzie się sprawdzi?

Altana na placu zabaw to miejsce dające schronienie, możliwość odpoczynku i spokojnej rekreacji. Sprawdzi się wszędzie: zarówno na placach zabaw położonych przy szkołach lub przedszkolach, jak i na placach umieszczonych w miejscach publicznych.

Altana jest komformtowym miejscem do wypoczynku dla osób w każdym wieku. Chętnie posiedzą w niej opiekunowie dzieci, przedszkolaki, ale także młodzież, której zapewnia odrobinę tak niezbędnej w tym wieku prywatności.

altanka sześciokątna foto

Dlaczego warto mieć altanę na placu zabaw?

Altana na placu zabaw może pełnić bardzo różnorodne funkcje. W jakich sytuacjach może okazać się praktyczna i do czego może być wykorzystywana?

  • Odpoczynek — po szalonej zabawie dzieci mogą być zmęczone i potrzebować chwili wytchnienia. Altana zapewnia ustronną przestrzeń, w której można zregenerować siły, złapać oddech i odrobinę się wyciszyć. W altanie mogą również przysiąść opiekunowie dzieci: obserwując ich zabawę podczas siedzenia w komfortowym i wygodnym miejscu.
  • Miejsce spotkań — starsze dzieci i młodzież z pewnością docenią możliwość spotkania się w miejscu osłoniętym od słońca, deszczu i wiatru. Altana jest miejscem, w którym grupa nastolatków może wygodnie usiąść, porozmawiać lub pograć w gry.
  • Schronienie— zmiany pogody mogą być bardzo nieprzewidywalne. Jeśli podczas zabawy zaskoczy nas nagły deszcz, miejsce, w którym można się schronić, jest bezcenne! W upalne dni warto zaś schować się w cieniu, by uniknąć oparzeń słonecznych.
  • Opieka nad dzieckiem — opieka nad najmłodszymi dziećmi wymaga niekiedy ustronnego miejsca. Niemowlę może wymagać nakarmienia piersią lub czynności higienicznych. Wykonywanie tego publicznie nie jest komfortowe — altana zapewnia niezbędną w takich sytuacjach prywatność.
  • Gry planszowe i karciane — altana jest doskonałym miejscem do zabaw, gier i integracji. Gwarantuje miejsce, w którym można wygodnie usiąść i rozłożyć niezbędne akcesoria.
altanka dla dzieci motyw kwiatki foto

Wybór altany na plac zabaw — na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając altanę na plac zabaw, warto zwrócić uwagę na:

  1. Materiał — drewniane altany często są wybierane ze względów estetycznych, jednak jeśli zależy nam na trwałości i odporności na różne czynniki, nie zawsze jest najlepszym wyborem.
  2. Wygląd — altana musi pasować do swojego otoczenia. Kolorowa altana sprawdzi się w okolicy przedszkola, a ta w stonowanych kolorach — na publicznym, miejskim placu zabaw.
  3. Wielkość — należy oszacować, jak wiele osób będzie korzystało z altany.
  4. Jakość — kiepsko wykonana altana, stworzona ze słabych materiałów, nie posłuży nikomu długo. Warto wybierać sprawdzone marki, oferujące gwarancję i jakość potwierdzoną atestami.

Altana sprawdzi się na każdym placu zabaw. Gwarantuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym możliwość schronienia, zapewnia prywatność i umożliwia spotkanie się w grupie w przyjemnym i wygodnym mejscu. Wykonując projekt placu, zdecydowanie warto wziąć ją pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *