Bezpieczeństwo na placu zabaw – na co zwrócić uwagę planując jego budowę?

Plac zabaw publiczny jest ważnym miejscem w życiu prawie każdego dziecka. Pełni on rolę rekreacyjną, ale również socjalizacyjną i edukacyjną. Kluczowe jest, by było on bezpieczny dla przebywających tam dzieci. Dlatego warto uczulić odpowiedzialne za place zabaw osoby, w tym także rodziców, na kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Plan budowy placu – ważne wskazówki

Planując budowę placu zabaw trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, m.in.:

  • odległość placu od zabudowań mieszkalnych
  • odległość placu od ulicy
  • małe zabudowania architektoniczne etc.

Niezbędna jest znajomość prawa budowlanego, ale także, w przypadku bardziej urozmaiconego placu zabaw, kontakt z wydziałem architektury.

Wyposażenie – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, wykonawcy placów zabaw do użytku publicznego są zobowiązani do wytyczenia stref bezpieczeństwa wokół urządzeń oraz certyfikatów zgodności z obowiązującymi normami (np. PN-EN 1176 i 1177).

Po drugie, planując budowę miejsca zabaw dla dzieci nie należy w żadnym wypadku decydować się na okazyjne rozwiązania bez uprzedniego sprawdzenia trwałości produktów, jak zjeżdżalnia czy huśtawka. Place zabaw, jak np. place zabaw dla przedszkoli, różnią się w sposób znaczący od domowych placów, gdyż codziennie korzysta z nich znacznie więcej użytkowników.

Po trzecie ważne, by stawiać przede wszystkim na dobre i trwałe urządzenia, które spełniają określone normy i posiadają odpowiednie certyfikaty.

Kontrola – kluczowa kwestia

Place zabaw z atestem wymagają kontroli okresowych oraz serwisowania dostępnych sprzętów. Przeprowadzane są zazwyczaj kontrole:

  • poprzez oględziny,
  • funkcjonalna,
  • podstawowa.

Warunki atmosferyczne, czas, zużycie, ale także efekty wandalizmu mają wpływ bowiem na trwałość urządzeń, z których korzystają dzieci. Dlatego tak istotne jest, by nie zaniedbywać tego typu kontroli, gdyż mają one kluczowe znaczenie z uwagi na bezpieczeństwo młodych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *