Plac zabaw publiczny jest ważnym miejscem w życiu prawie każdego dziecka. Pełni on rolę rekreacyjną, ale również socjalizacyjną i edukacyjną. Kluczowe jest, by było on bezpieczny dla przebywających tam dzieci. Dlatego warto uczulić odpowiedzialne za place zabaw osoby, w tym także rodziców, na kwestie dotyczące bezpieczeństwa.
Plan budowy placu – ważne wskazówki
Planując budowę placu zabaw trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, m.in.:
- odległość placu od zabudowań mieszkalnych
- odległość placu od ulicy
- małe zabudowania architektoniczne etc.
Niezbędna jest znajomość prawa budowlanego, ale także, w przypadku bardziej urozmaiconego placu zabaw, kontakt z wydziałem architektury.
Wyposażenie – na co zwrócić uwagę?
Po pierwsze, wykonawcy placów zabaw do użytku publicznego są zobowiązani do wytyczenia stref bezpieczeństwa wokół urządzeń oraz certyfikatów zgodności z obowiązującymi normami (np. PN-EN 1176 i 1177).
Po drugie, planując budowę miejsca zabaw dla dzieci nie należy w żadnym wypadku decydować się na okazyjne rozwiązania bez uprzedniego sprawdzenia trwałości produktów, jak zjeżdżalnia czy huśtawka. Place zabaw, jak np. place zabaw dla przedszkoli, różnią się w sposób znaczący od domowych placów, gdyż codziennie korzysta z nich znacznie więcej użytkowników.
Po trzecie ważne, by stawiać przede wszystkim na dobre i trwałe urządzenia, które spełniają określone normy i posiadają odpowiednie certyfikaty.
Kontrola – kluczowa kwestia
Place zabaw z atestem wymagają kontroli okresowych oraz serwisowania dostępnych sprzętów. Przeprowadzane są zazwyczaj kontrole:
- poprzez oględziny,
- funkcjonalna,
- podstawowa.
Warunki atmosferyczne, czas, zużycie, ale także efekty wandalizmu mają wpływ bowiem na trwałość urządzeń, z których korzystają dzieci. Dlatego tak istotne jest, by nie zaniedbywać tego typu kontroli, gdyż mają one kluczowe znaczenie z uwagi na bezpieczeństwo młodych ludzi.