Czy znasz te wymagania dla placów zabaw?

wymogi_publicznych_placow_zabaw

Nowoczesne place zabaw z atestem mają to samo przeznaczenie, co starsze konstrukcje tego rodzaju: rozwijać sprawność fizyczną dziecka poprzez zabawę i ruch na zdrowym powietrzu. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Przeczytaj, jakie wymagania muszą spełniać współczesne place zabaw? 

W tym artykule przeczytasz:

  • Place zabaw dla przedszkoli a prawo budowlane
  • Place zabaw z atestem, czyli norma PN-EN 1176
  • Place zabaw – jakie wymogi?

Place zabaw przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Nierzadko korzystają z nich także dorośli i to niekoniecznie wtedy, gdy nikt ich nie widzi. Dlaczego? Bo to funkcjonalne instalacje, które kojarzą się głównie z dobrą zabawą. Aby wykluczyć negatywne skojarzenia, plac zabaw publiczny powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego właśnie musi spełniać określone wymagania. Poznaj ich szczegóły. 

równoważnia publiczna foto

Place zabaw dla przedszkoli a prawo budowlane

Place zabaw to elementy małej architektury i jako takie podlegają przepisom Prawa budowlanego. W tym rozumieniu place zabaw z atestem definiuje również Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków.  Określa ono między innymi minimalne odległości, jakie muszą zostać zachowane pomiędzy okolicznymi zabudowaniami, a planowaną lokalizacją placu zabaw. Planowaną, bowiem na budowę placu zabaw musisz uzyskać zezwolenie, wydawane na podstawie stosownego wniosku.  Jego integralną częścią jest mapka poglądowa z zaznaczoną lokalizacją. Raczej nie licz na to, że wystarczą Twoje odręczne rysunki. Bez pomocy doświadczonego architekta Twój wniosek najprawdopodobniej zostanie odrzucony z przyczyn formalnych. 

Plac zabaw z atestem, czyli norma PN-EN 1176

Możesz jednak pójść na skróty i wykonanie mapy, a nawet złożenie stosownego wniosku, zlecić projektantowi firmy produkującej place zabaw z atestem. Tak naprawdę jego pomoc i tak okazuje się niezbędna. Instalacja ta musi bowiem spełniać również wymagania norm z grupy PN-EN 1176. Określają ona bardzo szczegółowo parametry wyposażenia placu, a nawet jego oznakowania, w tym także niezbędną komunikację (np. zakaz palenia, czy regulamin użytkowania). Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się projektowaniem i montażem placów zabaw. Małpiszon obsługuje tego rodzaju inwestycje szybko i kompleksowo, a poza tym zajmuje się montażem wyposażenia placów zabaw oraz udziela dwuletniej gwarancji na całą instalację. 

Place zabaw – jakie wymogi?

Oprócz wymogów prawnych, place zabaw dla przedszkoli, szkół czy osiedli muszą również spełniać kryteria użytkowe. Wśród nich najważniejsza jest wytrzymałość mechaniczna urządzeń takich, jak drabinki, karuzele czy podesty. Powinny one być wykonane z rur grubościennych. Absolutnym minimum jest ogniowe cynkowanie metalowych elementów, które trwale zabezpiecza je przed rdzą. Najlepiej, gdy plac zabaw publiczny wykonany jest ze stali nierdzewnej. 

Pamiętaj również o:

  • solidnym zamocowaniu wszystkich elementów placu do podłoża,
  • zastosowaniu w strefach bezpieczeństwa atestowanych materiałów absorbujących energię uderzenia, 
  • odporności materiałów na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV, 
  • przemyślanej konstrukcji wszystkich elementów placu zabaw, która ogranicza do minimum ryzyko upadku dziecka w trakcie zabawy

Praktyka okazuje się, że wymogów, które musi spełniać publiczny plac zabaw jest bardzo wiele. Warto skorzystać z kompleksowej obsługi firmy, która od 30 lat działa w tej branży. Zobacz, jakie rozwiązania wybrali klienci Małpiszona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *