Plac zabaw z atestem powinien spełniać normy, które definiują nawet szczegóły jego wyposażenia. Sprawdź, jakie ogrodzenie musi posiadać plac zabaw i dlaczego jest ono konieczne?
Czy plac zabaw z atestem musi być ogrodzony?
Aby coś było atestowane, musi posiadać stosowne certyfikaty. Urządzenia na place zabaw dla przedszkoli mają atesty zgodne z normą PN-EN 1176. Miejsca zabaw dla dzieci powinny być także prawidłowo oznakowane. Do obowiązków właściciela należy regularna kontrola całego wyposażenia, a także prowadzenie książki obiektu. A co z obowiązkiem ogrodzenia placu zabaw z atestem?
Otóż taki obowiązek po prostu nie istnieje. Nie ma wymogów formalnych, zarówno w przepisach budowlanych, jak i szczegółach norm, które nakazywałyby właścicielowi budowę ogrodzenia wokół placu zabaw. Teoretycznie więc takie miejsce nie musi być w ogóle ogrodzone. W praktyce okazuje się jednak, że ogrodzenie placu zabaw jest po prostu niezbędne. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, dlaczego?
Kiedy trzeba ogrodzić plac zabaw?
Urządzenia na plac zabaw z atestem powinny być oddzielone od reszty publicznej przestrzeni z kilku podstawowych powodów:
- konieczności zabezpieczenia przed aktami wandalizmu,
- zapewnienia bezpieczeństwa bawiącym się dzieciom, zwłaszcza wtedy, gdy publiczny plac zabaw usytuowany jest w pobliżu parkingu czy drogi,
- ograniczenia dostępu dzikich i domowych zwierząt,
- ułatwienia kontroli nad bawiącymi się dziećmi.
Wszystkie te zadania spełnia ogrodzenie, które wcale nie musi być betonowe, metalowe, ani nawet drewniane. Dla właściciela placu zabaw najważniejsze może okazać się zabezpieczenie mienia przed wandalami oraz… posiadaczami czworonogów. Ich pupile często zamieniają nieogrodzone piaskownice w toalety. A pamiętajmy, że to właśnie administrator placu zabaw musi dbać między innymi o to, aby piasek był pozbawiony zanieczyszczeń.
Dla rodziców i opiekunów ogrodzenie jest koniecznością, gdy plac graniczy z jezdnią. Zresztą nawet, gdy jest inaczej, płot staje się nieprzekraczalną barierą, dzięki której dzieci nie rozbiegają się, a więc nie mogą się też zgubić. Nie zawsze jednak place zabaw dla przedszkoli muszą posiadać masywne betonowe ogrodzenia, aby spełniały one swoje podstawowe funkcje.
Publiczne place zabaw – jakie ogrodzenie?
Bez względu na lokalizację publicznego placu zabaw, jeden aspekt jego ogrodzenia pozostaje bezdyskusyjny: musi być ono maksymalnie bezpiecznie. Zapomnij więc o sztachetach przybitych gwoździami, czy ogrodzeniu z niskiej siatki, na której ostrych drutach dziecko mogłoby się zranić.
W charakterze ogrodzenia publicznego placu zabaw świetnie sprawdzają się dedykowane panele metalowe i drewniane. Doskonałą alternatywą są również bariery wykonane… z roślin. Potrzeba nieco czasu, aby urosły, ale za to stanowią świetną okazję do kontaktu dziecka z naturą. Poza tym szpalery i żywopłoty zwykle lepiej komponują się z otoczeniem, niż elementy z metalu czy betonu. O tym, jakie rośliny posadzić na obrzeżach swojego placu zabaw, warto pomyśleć już na jesień, aby na wiosnę mogły zacząć rosnąć.