Pandemia koronawirusa zmusiła nas do dostosowania sposobów spędzania wolnego czasu do panującej aktualnie sytuacji. Przepisy i obostrzenia zmieniają się dość dynamicznie, a zaleceń tego, jak należy postępować, jest wiele. Czy można korzystać obecnie z placów zabaw, czy warto to robić i w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo bawiących się dzieci?
Place zabaw a koronawirus — czy wolno?
W 2020 roku przez ponad dwa miesiące mieliśmy do czynienia z całkowitym zakazem korzystania z placów zabaw. Koronawirus spowodował wtedy niespodziewany lockdown — niemożliwe stały się nawet zabawy na świeżym powietrzu.
Na szczęście – obecnie place zabaw są już otwarte, a korzystanie z nich, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, nie powinno stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Nie musimy juz obawiać się mandatu, konieczności tłumaczenia się przed policją lub kary od sanepidu. Warto jednak wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, by wizyta na placu zabaw nie wiązała się z ryzykiem zachorowania.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zabawy?
Zasady dla dzieci oraz ich opiekunów
Zasady, które obowiązują na placach zabaw, nie różnią się zbytnio od tych obowiązujących w innych miejscach publicznych. Podczas trwania pandemii koronawirusa na placu zabaw:
- Należy stosować maseczki zasłaniające usta i nos.
- Bawiące się dzieci (a także ich opiekunowie!) nie powinny mieć żadnych objawów choroby — jeśli zauważymy gorączkę, kaszel, duszności, ból głowy, utratę węchu bądź smaku lub inne objawy, należy zrezygnować z wyjścia na plac zabaw.
- Opiekunowie dzieci niemieszkający razem powinni zachować od siebie odstęp dwóch metrów.
- Należy mieć ze sobą środek do dezynfekcji rąk i stosować go przed zabawą oraz po jej zakończeniu.
- Dzieci powinny w miarę możliwości ograniczyć zabawy wymagające bliskiego kontaktu lub dotyku.
- Lepiej jest unikać spożywania pokarmów i picia napojów — dzieci zdecydowanie nie powinny dzielić się smakołykami z przyjaciółmi!
- Jeśli dziecko korzysta z własnych zabawek, nie powinno pożyczać ich innym. Po powrocie do domu takie zabawki należy zdezynfekować/wyprać.
Dodatkowo — najlepiej jest unikać zatłoczonych placów zabaw. Lepiej więc wybierać te mniej uczęszczane, lub wychodzić w mniej popularnych godzinach, by uniknąć tłumów.
Zasady dla właścicieli i zarządców placów zabaw
- Plac zabaw musi być utrzymany w adekwatnym stanie techniczno-sanitarnym, należy zwracać uwagę na sprawność urządzeń oraz na ich stan estetyczny.
- Zalecane jest wyznaczenie godzin korzystania z placu dla grup zorganizowanych, takich jak na przykład klasy szkolne/przedszkolne. Grupy nie powinny mieszać się ze sobą.
- Obowiązkiem właściciela lub zarządcy placu zabaw jest nadzór nad regularną dezynfekcją powierzchni i czyszczeniem sprzętu. Działania te powinny odbywać się w czasie, gdy plac jest pusty.
- Jeśli na placu zabaw znajduje się piaskownica, teren placu powinien zostać ogrodzony, piasek musi być wymieniany przynajmniej raz podczas sezonu (lub niezwłocznie po zauważeniu zanieczyszczeń), a piaskownica musi być zasłaniana na noc.
- Na tablicy ogłoszeń, lub w innym widocznym miejscu, zalecane jest wywieszenie informacji o zasadach bezpieczeństwa, a także telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej i do służb medycznych.
Zalecenia dotyczące placów zabaw zmieniają się dynamicznie — zależnie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Warto być na bieżąco — najnowsze wytyczne znajdują się na stronie gov.pl.
Jakie korzyści daje plac zabaw w obecnej sytuacji?
Podczas trwania epidemii koronawirusa należy zachować niezbędną ostrożność — nie ulega to żadnej wątpliwości. Nie oznacza to jednak, że dobrym rozwiązaniem jest zamknięcie się w domu i rezygnacja z każdej aktywności na zewnątrz! Co daje dzieciom przebywanie na placu zabaw podczas epidemii?
Przede wszystkim — zabawa na świeżym powietrzu doskonale wpływa na ich zdrowie i odporność. Aktywność fizyczna jest kluczowa dla zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu! Nie bez znaczenia jest również kontakt z rówieśnikami — który obecnie, z uwagi na zdalne nauczanie, stał się zdecydowanie ograniczony.
Przebywanie na świeżym powietrzu ma również świetny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne, któremu nie służy spędzanie godzin w zamknięciu, przed ekranem komputera. Wyjście na plac zabaw, aktywność i rozrywka są świetną odskocznią od codziennej rutyny: nie tylko poprawiają nastrój, ale również wpływają pozytywnie na zdolność koncentracji i skutecznego uczenia się.
Pomimo epidemii, place zabaw mogą nadal być wykorzystywane — warto jednak pamiętać o tym, w jaki sposób bawć się na nich rozsądnie. Nad bezpieczeństwem dzieci powinni czuwać zarówno ich rodzice lub opiekunowie, dbając o podstawowe zasady higieny, jak i zarządcy lub właściciele placów — przestrzegając obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych.