Lepszy plac zabaw drewniany czy metalowy?

publiczne place zabaw

Od lat publiczne place zabaw to miejsca dziecięcej beztroski. Od lat do ich budowy stosuje się klasyczne materiały, czyli metal i drewno. Ale te konstrukcje nigdy nie były bardziej nowatorskie, niż teraz. Sprawdź zatem, jaki plac zabaw wybrać: drewniany czy metalowy?

Drewniany plac zabaw z atestem

Drewno, jako materiał na plac zabaw, posiada wiele zalet:

 • jest przyjemne w dotyku,
 • pozwala na tworzenie praktycznie nieograniczonych wzorów i kształtów,
 • jest stosunkowo lekkie (ważne w przypadku domowych placów zabaw),
 • zabezpieczone lakierem bezbarwnym prezentuje się równie dobrze, jak pomalowane na przeróżne kolory,
 • w pewnym zakresie amortyzuje siłę uderzenia.

Wszystkie te cechy sprawiają, że drewniane place zabaw dla przedszkoli przez większość osób postrzegane są, jako ciepłe i przyjazne dzieciom. Drewniane konstrukcje tego rodzaju zazwyczaj są również tańsze, niż metalowe odpowiedniki, chociaż wiele zależy od rozmiarów placu zabaw.

Drewno ma jednak pewne wady, o których należy pamiętać. Jako naturalny materiał, musi być odpowiednio i regularnie zabezpieczane przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych (szczególnie promieniowania UV i wilgoci). Drewniane urządzenia na plac zabaw z atestem na zewnątrz pomieszczeń powinny być zamontowane na metalowych kotwach, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z podłożem. Wreszcie samo drewno powinno być klejone i cechować się wysoką jakością, co nie zawsze sprzyja redukcji kosztów.

Publiczne place zabaw z metalu

Wad drewnianych placów zabaw pozbawione są metalowe konstrukcje. Tym bardziej, że praktycznie w niczym nie przypominają one skrzypiących protoplastów, które pewnie kojarzysz z własnego dzieciństwa. Nowoczesne, metalowe publiczne place zabaw to urządzenia, które:

 • posiadają stosowne atesty i certyfikaty (zgodność z normą PN-EN 1176),
 • są stabilnie mocowane praktycznie do każdego podłoża,
 • posiadają olbrzymią wytrzymałość mechaniczną,
 • nie wymagają częstej konserwacji,
 • mogą mieć fantazyjne kształty,
 • zwykle wyposażone są w plastikowe dodatki, które podnoszą funkcjonalność.

Metalowe place zabaw dla przedszkoli wyposażono w łożyska i ślizgi, dzięki czemu karuzele czy huśtawki nie zgrzytają i łatwo można je wprawić w ruch. Należy jednak pamiętać, że sekret długoletniej trwałości metalowych urządzeń na plac zabaw tkwi w odpowiednio wysokiej jakości materiałów. Rury powinny być grubościenne, a cała konstrukcja przed malowaniem zabezpieczona ogniowym ocynkowaniem. 

Jaki plac zabaw wybrać?

Wiesz już, jakie wady i zalety posiada każdy rodzaj konstrukcji. Teraz podpowiemy, kiedy lepiej wybrać plac zabaw z drewna, a kiedy metalowy?

Jeśli szukasz funkcjonalnego i przenośnego placu zabaw do pokoju, najbardziej zadowolony będziesz z konstrukcji drewnianej. Nie dość, że prezentuje się bardzo elegancko, to jeszcze z łatwością złożysz ją do kompaktowych rozmiarów. Niewielka waga umożliwia przenoszenie takiego placu np. do ogrodu czy na taras.

Kiedy szukasz konstrukcji montowanej na stałe w ogrodzie, zwróć uwagę na zalety metalowych placów zabaw. Nowoczesne modele posiadają modułową konstrukcję, a specjalne powłoki (również lakiernicze) zabezpieczają produkt na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *