Plac zabaw dla żłobka – o czym trzeba pamiętać?

publiczne place zabaw

Czy żłobki powinny być wyposażone w place zabaw? O ile takie wątpliwości nie pojawiają się raczej w przypadku przedszkoli oraz szkół, tutaj często musimy chwilę się zastanowić. Żłobki to przecież placówki, w których czas spędzają najmłodsze dzieci — zazwyczaj mające mniej, niż trzy lata. Czy tak małym dzieciom przyda się plac zabaw? A jeśli tak — na co należy zwrócić uwagę, projektując go?

 Plac zabaw dla żłobka — dlaczego warto?

Najmłodsze dzieci stale potrzebują nowych bodźców, pomysłów i atrakcji — dzięki temu uczą się i rozwijają. Zabawy z rówieśnikami pomagają im zrozumieć świat, a także uczą, jak zachowywać się w relacjach międzyludzkich i w jaki sposób powinna przebiegać współpraca z innymi.

Oczywiście, tak małe dzieci nigdy nie powinny bawić się bez nadzoru osób dorosłych — jeśli jednak zasady bezpieczeństwa są zachowane, nawet najmłodsi mogą korzystać z różnorodnych urządzeń na placach zabaw.

Przebywanie na świeżym powietrzu jest niezbędne dla prawidłowgo rozwoju dzieci — zapewnia im prawidłową odporność, siłę i dobre samopoczucie. Zabawa redukuje stres, a także jest miłą odmianą po przebywaniu wewnątrz budynku — dla wielu dzieci wyjście na plac zabaw jest najbardziej wyczekiwanym momentem dnia i sprawia, że pobyt w żłobku staje się znacznie bardziej atrakcyjny.

 Na co trzeba zwrócić uwagę, tworząc plac zabaw dla żłobka?

 Normy,  przepisy i bezpieczeństwo

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw i niezbędne zasady opisane są w normie PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie placezabaw.uokik.gov.pl. Przepisy regulują nie tylko kwestie dotyczące urządzeń, ale również to, jak ma być wykonana nawierzchnia, jak utrzymywać plac zabaw w czystości i jak dbać o roślinność.

publiczne place zabaw

O jakich kluczowych zagadnieniach warto pamiętać, planując budowę placu zabaw dla żłobka?

  • Nie można zapomnieć o koszach na śmieci! Należy umieszczać je w odległości 2-3 metrów od ławek oraz wejść.
  • Plac zabaw musi być ogrodzony, a rodzaj ogrodzenia należy dostosować do specyfiki danej lokalizacji. Ogrodzenie powinno być wyższe niż 1 metr, mieć zabezpieczone ostre krawędzie i nie posiadać otworów lub i innych elementów, w których dziecko może utknąć.
  • Wjazd na plac zabaw musi mieć przynajmniej 2,15 metra szerokości.
  • Urządzenia muszą być ustawione w bezpiecznych od siebie odległościach i wykonane z nietoksycznych materiałów
  • Schody i platformy należy koniecznie zabezpieczyć za pomocą barierek.
  • Jeśli na placu zabaw znajdują się urządzenia, na których dzieci bawią się wyżej niż 60 cm, wymagana jest specjalna nawierzchnia amortyzująca. Dopuszczalne rodzaje materiałów i ich wymagana powierzchnia opisane są w normie PN-EN 1177.
  • Nie wszystkie rośliny są odpowiednie na plac zabaw dla żłobka — niektóre z nich mogą być toksyczne!
  • Urządzenia na placu zabaw muszą być regularnie kontrolowane i utrzymywane w dobrym stanie.

Jakie urządzenia wybrać?

Wysokie zjeżdżalnie, duże huśtawki i drabinki często są dla dzieci niezwykle atrakcyjne, jednak w przypadku żłobków warto dokładnie przemyśleć wybór takich sprzętów — dzieci, dla których tworzymy plac, niekoniecznie będą umiały z nich korzystać.

Plac zabaw nie może istnieć bez huśtawek. W przypadku żłobków sprawdzą się huśtawki typu „bocianie gniazdo” — z szerokim, wygodnym siedziskiem, które zminimalizuje ryzyko upadku i nie wymaga aż tak dużej umiejętności utrzymywania równowagi. Sprzętem, który jest bezpieczny, nie powoduje żadnego ryzyka upadku z wysokości, a zapewnia mnóstwo dobrej zabawy, jest piaskownica. Dzieci mogą ćwiczyć w niej kreatywność i znaleźć zajęcie na długie godziny.

Uwagę najmłodszych dzieci najsilniej przyciągają sprzęty kolorowe, wyróżniające się kształtem i barwą, a także tematyczne zestawy urządzeń. Świetnie sprawdzą się gotowe zestawy na plac zabaw dla żłobka — dzięki nim zaoszczędzimy czas, który poświęcilibyśmy na planowanie układu urządzeń i ich wybór. Nie można też zapomnieć o małej architekturze: na każdym placu zabaw przydadzą się kosze na śmieci, ławki oraz altanki.

Warto zwrócić uwagę, by wybierać urządzenia, które spełniają wspomniane wcześniej normy. Zastosowanie na publicznym placu zabaw sprzętów, które ich nie posiadają, nie tylko może prowadzić do konsekwencji prawnych — może również stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci.

Szczęśliwe dzieciństwo, wypełnione zabawą z rówieśnikami, beztroską i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu — place zabaw dla żłobków z pewnością przyczynią się do zapewnienia tego naszym podopiecznym. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany plac zabaw może być bezpieczną atrakcją dla wszystkich dzieci — nawet tych najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *