Publiczny plac zabaw to często główny punkt osiedla czy dzielnicy. Miejsce spotkań dzieci i rodziców. Miejsce nawiązywania znajomości. Miejsce zabaw, przez które przecinają się szlaki komunikacyjne lokalnej społeczności. Dlatego, ze względu na wzmożony ruch, a także bezpieczeństwo dzieci korzystających ze sprzętów zabawowych, budowa tego miejsca jest ściśle obwarowana przepisami prawa budowlanego. Czy w roku 2022 w życie wejdą nowe normy dotyczące małej infrastruktury i zmieniające zasady budowy placów zabaw? Jak budować plac zabaw od stycznia 2022? Odpowiedź na te pytania, poznasz w dalszej części tekstu!
Publiczny plac zabaw w 2022
Strefy bezpieczeństwa, dozwolone typy nawierzchni, zachowanie odpowiednich norm… – wszystko to w trosce o dobro i bezpieczeństwo najmłodszych. Jakie przepisy dla budowy placów zabaw zmieniły się w roku 2022? Postanowiliśmy podzielić ten temat na kilka najważniejszych zagadnień i sprawdzić odpowiednie dla nich przepisy prawa budowlanego dotyczące budowy placu zabaw.
Plac zabaw strefy bezpieczeństwa w 2022 roku
Czym jest strefa bezpieczeństwa na placu zabaw? Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw określa przestrzeń wokół sprzętu zabawowego, która powinna być wolna od jakichkolwiek przeszkód grożących kolizją w trakcie zabawy i ewentualnego upadku. Nie może znajdować się w niej żaden sprzęt zabawowy, ogrodzenie, ławeczka, czy inne elementy małej infrastruktury. Przepisy dotyczące stref bezpieczeństwa nie uległy zmianie w 2022 roku i są jasno określone w normie prawnej PN-EN 1176.
Dozwolone rodzaje nawierzchni na placu zabaw w 2022 roku
Nawierzchnia na placu zabaw powinna gwarantować odpowiednią amortyzację upadku – dlatego rodzaj dozwolonego podłoża określają przepisy prawne. Norma PN-EN 1177 określa jakie rodzaje nawierzchni mogą być zastosowane na placu zabaw. W kwestii doboru nawierzchni pozostawiono projektantowi szeroki wybór jej rodzajów. Sztuczne nawierzchnie na plac zabaw to na przykład płytki gumowe czy sztuczna trawa. Kora, piasek, lub żwir to z kolei odpowiednie na plac zabaw nawierzchnie naturalne. Wyżej wymieniona norma określa także wielkość i rodzaj dozwolonego na plac zabaw podłoża.
Tablica informacyjna na placu zabaw w roku 2022
Zgodnie z polskim prawem każdy publiczny plac zabaw musi posiadać własną tablicę informacyjną. Musi się na niej znajdować regulamin placu zabaw, numery alarmowe oraz telefon do zarządcy obiektu. Powinny się na niej również znaleźć informacje o działaniach niepożądanych oraz dotyczące korzystania z poszczególnych sprzętów zabawowych.
Instalacja elementów małej architektury placu zabaw od stycznia 2022 roku
W celu poznania wszelkich zasad i norm prawnych dotyczących aranżacji i prowadzenia placu zabaw, polecamy zapoznanie się z poradnikiem napisanym przez UOKiK. Poradnik Bezpieczny plac zabaw jest dostępny do pobrania w formie pdf na stronie uokik.gov.pl lub pod tym linkiem. Poniżej wypiszemy ogólne, podstawowe założenia dotyczące budowy i montażu poszczególnych elementów placu zabaw.
- Zakotwienie sprzętów zabawowych – wszystkie sprzęty na placu zabaw powinny być zakotwione. Uniemożliwia to przemieszczanie sprzętów, co skutkuje zaburzaniem stref bezpieczeństwa. W zgodzie z normą PN-EN 1176-1, wyjątek stanową sprzęty wykonane z drewna impregnowanego ciśnieniowo w zgodzie z normami EN 355-2 oraz EN 351-1 lub posiadającego odporność naturalną zgodną z normą EN 350-2. Ze swojej strony sugerujemy jednak by maksymalnie możliwie zadbać o stabilność montowanego sprzętu – kluczową rolę odgrywa tutaj wkopanie go na odpowiednią głębokość, a także zabetonowanie.
- Chyba każde z nas pamięta huśtanie „do odbitek”. Na starych placach zabaw huśtawki wagowe nie posiadały elementów hamujących, natomiast bujające były zazwyczaj przymocowane na sztywnych prętach – nie jest to zgodne z obecnie panującym w Polsce prawem.
- Altany, ławeczki inne elementy malej infrastruktury, nie mogą znajdować się na terenie stref bezpieczeństwa. Kosze na śmieci powinny znajdować się w odległości co najmniej metra od ławek, natomiast same ławki w odległości metra od ogrodzenia.
- Ogrodzenie placu zabaw wciąż nie jest obowiązkowe – jego budowa pozwala jednak na utrzymanie czystości na terenie obiektu. Jeśli więc zdecydujesz się na instalację ogrodzenia, to zadbaj, by było ono wykonane zgodnie z zasadami ogólnymi zawartymi w normach 1176 i 1177. Tego typu element małej architektury musi być pozbawiony ostrych zakończeń, a jego wysokość powinna stanowić przeszkodę dla dziecka, ale nie dla rodzica. Szerokość przejścia powinna umożliwiać wejście z wózkiem na teren obiektu.
Malpiszon.pl – wiemy jak zaprojektować publiczny plac zabaw
Jako Malpiszon.pl lat pomagamy naszym Klientom w planowaniu oraz budowie placów zabaw. Wspólnie zadbamy o to, aby aranżacja i wykonanie publicznego placu zabaw przebiegła zgodnie z dopełnieniem wszelkich norm prawnych. Oferujemy wysokiej klasy sprzęt zabawowy i dysponujemy bogatym doświadczeniem – zapraszamy do kontaktu!