Publiczny plac zabaw a norma PN-EN 1176

publiczny_plac_zabaw_pn_en_176

Co to jest norma PN-EN 1176? Norma PN-EN 1176 dokładnie opisuje praktycznie całe wyposażenie publicznego placu zabaw. Poznaj szczegóły tego dokumentu, żeby dowiedzieć się, jak powinien wyglądać nowoczesny plac zabaw z atestem?

Publiczny plac zabaw musi być przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników. Dlatego właśnie powinien spełniać wymagania określone w dwóch odrębnych normach. Obie omawiamy w poniższym artykule. 

Co to jest norma PN-EN 1176?

Norma PN-EN 1176 to w zasadzie grupa norm, z których aż dziewięć dotyczy urządzeń spotykanych na placu zabaw. Szczegółowo przedstawione są dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań:

  • huśtawek (PN-EN 1176-2),
  • zjeżdżalni  (PN-EN 1176-3),
  • kolejek linowych (PN-EN 1176-4),
  • karuzeli (PN-EN 1176-5),
  • urządzeń kołyszących (PN-EN 1176-6),
  • urządzeń całkowicie obudowanych (PN-EN 1176-10),
  • przestrzennych konstrukcji sieciowych (PN-EN 1176-11).

Dodatkowo część PN-EN 1176-1 przedstawia ogólne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i metodyki badań placów zabaw. Natomiast norma PN-EN 1176-7 traktuje o instalacji, sprawdzaniu, konserwacji i eksploatacji wszystkich urządzeń, w jaki może być wyposażony dowolny plac zabaw z atestem.

Publiczne place zabaw muszą spełniać normy

Czy jednak każdy plac zabaw musi spełniać wymagania normy PN-EN 1176? Jak pewnie się domyślasz, sprawa wygląda inaczej w przypadku Twojego ogrodowego placu zabaw, niż w przypadku np. publicznego placu zabaw dla przedszkola. W praktyce wszystkie obiekty, które mają charakter publiczny, muszą być projektowane, budowane i wyposażane zgodnie z wymienianą w tym artykule normą. Odpowiedzialność za przestrzeganie tego przepisu spoczywa na właścicielu placu zabaw. 

Urządzenia na plac zabaw z atestem

Można zatem stwierdzić, że norma PN-EN 1176 nie ma zastosowania w przypadku prywatnych (np. ogrodowych) placów zabaw. Cóż, nikt nie skontroluje konstrukcji za Twoim domem. Pamiętaj jednak o tym, że nie bez powodu norma PN-EN 1176 jest aż tak bardzo szczegółowa. Chodzi w niej przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników placu zabaw, którymi są przecież nasze dzieci. Dlatego prywatne obiekty tego typu powinny być wyposażane w urządzenia na plac zabaw z atestem. Dzięki takim certyfikatom zyskujesz gwarancję, że wyposażenie jest bezpieczne i odpowiednio wytrzymałe.

Place zabaw a norma PN-EN 1177

Jest jeszcze jedna norma, której wytyczne muszą spełniać publiczne obiekty tego typu (np. place zabaw dla przedszkoli). W dokumencie o oznaczeniu PN-EN 1177 znajdziesz wytyczne dotyczące nawierzchni placów zabaw, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów przystosowanych do amortyzacji upadków, tzw stref bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby również podłoże publicznych placów zabaw było bezpieczne dla bawiących się na nim dzieci. W razie upadku powinno ono pochłaniać określoną siłę uderzenia, co chroni użytkownika przed urazami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *