Publiczny plac zabaw – jakie urządzenia wybrać?

publiczne_place_zabaw

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa beztroskie spędzanie czasu na placu zabaw. By ta rozrywka była atrakcyjna, bezpieczna i komfortowa, ważny jest odpowiedni dobór urządzeń. Na co warto zwrócić uwagę, projektując plac zabaw dla dzieci? O czym koniecznie trzeba pamiętać?

Jakie typy urządzeń powinny znaleźć się na placu zabaw?

Wyposażenie placu zabaw powinno być zawsze indywidualnie dostosowane do potrzeb tych, którzy będą z niego korzystać. Główne kategorie sprzętów i urządzeń, które powinny się na nim znaleźć, są jednak zawsze takie same:

  • Urządzenia do zabawy — to właśnie je zazwyczaj pamiętamy ze swojego dzieciństwa. Zaliczają się do nich różne typy huśtawek, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, karuzele, tory przeszkód… i wiele innych.
  • Urządzenia sportowe — takie jak poręcze gimnastyczne, równoważnie i zestawy sportowe, które umożliwiają ćwiczenie sprawności, wzmacniają mięśnie i przydają się w pracy nad kondycją.
  • Mała architektura komfortowe place zabaw zawsze posiadają sprzęty, które służą wygodzie ich użytkowników. Warto zadbać o ławki i altanki, które są świetnymi miejscami do wypoczynku, oraz kosze na śmieci, dzięki którym możliwe będzie zachowanie czystości.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?

Projektowanie placu zabaw to odpowiedzialne zadanie — zaniedbania i nieprzemyślane decyzje mogą doprowadzić do niebezpiecznych wypadków! Jak ich uniknąć?

Przede wszystkim — warto pamiętać o tym, by urządzenia na plac zabaw posiadały odpowiednie certyfikaty. To gwarancja tego, że są bezpieczne, wykonane z odpowiednich materiałów i przetestowane przed dopuszczeniem do sprzedaży. Wypadki spowodowane wadami urządzeń nie należą do rzadkości — winą są często tanie sprzęty, wykonane z niskiej jakości materiałów.

Inwestycja w dobre urządzenia to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa dzieci, jednak nie tylko — to również kilkuletnia gwarancja, mniejsze wydatki na naprawy, trwałość i często wsparcie profesjonalistów na wszystkich etapach pracy. Łatwo można więc dojść do wniosku, że oszczędzanie na wyposażeniu placu zabaw… zwyczajnie się nie opłaca.

Kolejną kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest nawierzchnia. W żadnym wypadku nie powinna być twarda, szorstka lub betonowa! Odpowiednia nawierzchnia amortyzuje ewentualne upadki, zapobiegając dzięki temu urazom, o które nietrudno podczas żywiołowej zabawy. Nawierzchnia powinna być równa — o wystające elementy nietrudno się potknąć.

Rozmieszczenie urządzeń ma ogromne znaczenie — trzeba koniecznie zachować odpowiednie odległości pomiędzy nimi! Bawiące się dzieci muszą mieć możliwość swobodnego przemieszczania się, bez ryzyka uderzenia przez poruszające się huśtawki lub karuzele. To gwarancja bezpieczeństwa, ale również zapewnienie komfortu — zabawa w tłumie i ścisku nie jest przecież przyjemna.

Jakie urządzenia wybrać?

Wybierając urządzenia na plac zabaw, warto kierować się wiekiem tych dzieci, które najczęściej będą spędzać na nim czas. Place zabaw dla przedszkola powinny zostać wyposażone nieco inaczej, niż place zabaw dla szkół podstawowych — warto zwrócić uwagę na wielkość elementów przeznaczonych do zabawy i ich bezpieczeństwo. Urządzenia dla najmłodszych powinny być niższe, mniejsze i redukować ryzyko upadku.

Niektóre urządzenia można jednak uznać za uniwersalne — sprawdzą się na każdym placu zabaw, nadają się dla młodszych oraz starszych dzieci, i zawsze zapewniają ogrom frajdy i radości. Do tej kategorii można na pewno zaliczyć huśtawki: zarówno wahadłowe, na których można huśtać się pojedynczo, jak i równoważne, które zapewniają zabawę dwóm osobom jednocześnie.

Na każdym placu zabaw przyda się również piaskownica: odpowiednia dla dzieci w każdym wieku. Sposobów na jej wykorzystanie jest wiele: doskonale rozwija to kreatywność i wyobraźnię! To samo można powiedzieć o domkach zabawowych —zapewniają mnóstwo możliwości różnorodnych zabaw i mogą być schronieniem, które pozwoli dzieciom odpocząć po męczących szaleństwach na innych urządzeniach.

Klasycznym wręcz elementem placu zabaw jest zjeżdżalnia: zjazdy mogą zapewnić najmłodszym sporą dozę adrenaliny, a przy tym zabawa jest bezpieczna i nie wiąże się raczej z ryzykiem wypadku.

Place zabaw – dlaczego dzieci ich potrzebują?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści mogą przynieść dzieciom publiczne place zabaw. Choć głównym celem przebywania na nich jest zabawa, gwarantują także wiele bodźców niezbędnych do prawidłowego rozwoju psychofizycznego najmłodszych.

Kontakt z rówieśnikami jest konieczny, by nauczyć się funkcjonowania w społeczeństwie — wspólna zabawa z innymi dziećmi to cenna lekcja nawiązywania kontaktów i rozwiązywania konfliktów, a niekiedy — przyjaźnie na długie lata.

Dla zachowania zdrowia niezbędne jest regularne przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna. Ruch zapobiega wielu chorobom i wzmacnia odporność, nie można także zapomnieć o jego świetnym wpływie na samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *