Publiczne place zabaw to miejsce, gdzie dziecko ma zapewniony wszechstronny rozwój. Wszystko przez możliwość stymulacji niemal wszystkich zmysłów. Dotyk, wzrok oraz słuch to te, które wciąż są tam pobudzane. Jeśli do tego dodać kontakt z innymi dziećmi i możliwość udoskonalania umiejętności fizycznych – to już bardzo dobrze widać, że trudno byłoby znaleźć drugie tak wielowymiarowe (uniwersalne) w zakresie dziecięcego rozwoju miejsce.
Funkcjonalność placów zabaw
Place zabaw publiczne pełnią wiele niezwykle istotnych funkcji:
- wszystkim dzieciom zapewniają sporą dawkę frajdy i naprawdę wiele radości,
- to wprost idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu,
- zachęcają do przebywania w ruchu, a więc i do aktywności fizycznej, która jest niezbędna do ich prawidłowego rozwoju,
- wpływają w sposób korzystny na rozwój mózgu oraz układu nerwowego – wynika to z tego, że zabawa i ruch działają stymulująco,
- dostarczają okazję do trenowania umiejętności społecznych –dzieci uczą się współpracy, tego, że z innymi należy się dzielić oraz kreatywności,
- zapewniają bardzo dobrą okazję do efektywnego spożytkowania dziecięcej energii,
- to właśnie tam dzieci uczą się, co trzeba zrobić, żeby zapanować nad swoim ciałem; pracują nad własną koordynacją ruchową i nad równowagą; do tego dochodzi jeszcze nauka planowania swoich (przyszłych) ruchów.
Co dzieci zyskują dzięki multisensorycznym placom zabaw?
- to świetny lek na poprawę humoru
Plac zabaw z atestem gwarantuje dziecku o wiele więcej swobody niż ma ono w mieszkaniu albo na podwórku; tam ma możliwość praktycznego wykorzystania własnych zmysłów; do tego dochodzi jeszcze możliwość sprawdzenia w praktyce nowych zastosowań dla urządzeń, które są tam zamontowane.
- może działać wyciszająco
Jeśli dziecko jest wulkanem energii, to musi się wyszaleć – bez tego będzie nerwowe i zbyt mocno pobudzone; w jego przypadku zjeżdżalnia, huśtawki, drabinki i karuzela będą działały jak najlepsze lekarstwo – bez środków ubocznych i ryzyka, że będzie na nie uczulone.
- wpłynie w pozytywny sposób na jego sprawność fizyczną
Dzięki sprzętom, które się znajdują na publicznym placu zabaw, dzieci zapoznają się z możliwościami ich ciał; dowiadują się, co potrafią, z czym mają jeszcze problem i co im sprawia największą przyjemność; można więc powiedzieć, że to właśnie tam testują, różne połączenia i konfiguracje ćwiczeń – indywidualnie i zespołowo – zawsze tak, jak mają na to ochotę.
- zwiększy sprawność intelektualną
Zabawy w piaskownicy, (np. chodzenie po piasku, robienie z niego babek, budowanie zamków, przesypywanie do różnych pojemników) angażują kilka zmysłów (m.in. dotyku, wzroku, słuchu) i sprawiają, że w mózgu dziecka w tym samym czasie do pracy pobudzanych jest wiele różnych komórek; w ten właśnie sposób są wytwarzane (między nimi) nowe połączenia; z kolei te, które już wcześniej powstały, zostają wzmocnione – wówczas dziecko dzień po dniu staje się coraz mądrzejsze; kontakt z innymi dziećmi i wchodzenie z nimi w interakcję wpływa z kolei na rozwój jego inteligencji emocjonalnej.