Rekreacja ruchowa na publicznych placach zabaw. Dlaczego warto z niej korzystać?

publiczne_metalowe_place_zabaw_z_atestem

Psychologowie dziecięcy już od wielu lat dowodzą, że gry oraz zabawy ruchowe odgrywają niezwykle istotną rolę w zakresie prawidłowego rozwoju dzieci. A tego rodzaju aktywności najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu – na publicznym placu zabaw.

Korzyści zdrowotne, jakie wynikają z zabawy na placach zabaw

Różnego rodzaju zabawy, w których może tam uczestniczyć dziecko, zapewniają wszechstronną stymulację jego całego organizmu. Oddziałują więc na poszczególne narządy i układ stawowy, mięśniowy, krążenia, kostny oraz oddechowy. Wpływają również w pozytywny sposób na ogólną wydajność fizyczną organizmu dziecka. Po prostu ruch, który jest regularnie wykonywany na świeżym powietrzu, przeciwdziała wielu różnym chorobom. Zabawa, w tym także i ta na placu zabaw, umożliwia zachowanie/wypracowanie prawidłowej postawy ciała. Na tym nie koniec, bo działa w sposób relaksujący i wpływa w sposób pozytywny na kondycję psychiczną i fizyczną dziecka.

Inne zalety, jakie mają do zaoferowania place zabaw dla przedszkoli i inne

  • Wspólne przebywaniena placu zabaw to również bardzo dobra okazja, żeby się lepiej poznać. Ten z rodziców, który spędza z dzieckiem (na co dzień) mniej czasu, powinien starać się z nim tam wychodzić jak najczęściej – w końcu nic tak nie zbliża, jak wspólna zabawa.
  • Oczywiście jego rola nie powinna się kończyć na samym zaprowadzeniu dziecka na dany plac zabaw. Równie ważne jest to, żeby się tam razem pobawić. Do tego celu świetnie się nada np. piaskownica – w końcu z piasku można zbudować wiele wspaniałych budowli (z zamkiem i domkami dla lalek na czele).
  • Zabawa na drabinkach również może stanowić okazję do zbliżenia się do siebie. W końcu przydaje się wtedy asekuracja i wsparcie ze strony rodziców. Liczenie na pomoc mamy, czy taty, także buduje relacje i zaufanie. Naprzemienne ruchy nóg oraz rąk bardzo dobrze wpłyną na pracę obu półkul mózgowych dziecka. Oprócz tego dzieci w ten sposób wypracują znacznie większą moc w rękach i zagwarantują sobie lepsze poczucie równowagi.
  • Także i huśtawka wahadlowa bardzo dobrze się sprawdzi jako urządzenie do wspólnych zabaw. Dziecko, które będzie bujane przez tatę albo mamę, nie tylko będzie miało z tego powodu sporą frajdę, bo również się wyciszy i uspokoi. Oprócz tego za jej przyczyną popracuje nad swoim zmysłem równowagi, przećwiczy koordynację ruchową oraz wzmocni siłę mięśni. W podobny sposób będzie działała karuzela.
  • Niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka pełnią także zjeżdżalnie. W końcu to za ich przyczyną dziecko opanuje umiejętność balansowania ciałem i kontrolowania swojego zmysłu równowagi.
  • Pomysłów na wspólną zabawę na placu zabaw może być o wiele więcej. Czasami będzie okazja, żeby skorzystać z połączonych zestawów urządzeń, a innym razem będzie można zorganizować dzieciom mini zawody – wszystko zależy od liczby dzieci, pomysłów, które nam wtedy przyjdą do głowy i od kreatywności naszych dzieci.

Plac zabaw to wprost idealne miejsce do nauki, zabawy oraz wychowania dziecka. To właśnie tam każdy maluch (po)trenuje  różnego rodzaju umiejętności oraz kompetencje społeczne. Doświadczy również, czym jest rywalizacja, samodzielność oraz współpraca. Jeśli więc jest taka możliwość, to jak najczęściej należy swoje pociechy tam zabierać – nie ważne, czy będzie publiczny, przydomowy, czy ogrodowy – każdy plac zabaw tak samo dobrze spełni swoją funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *